قبلاً در فروشگاه ثبت نام نکرده اید؟ثبت نام در فروشگاه

هرآنچه باید درمورد نوشیدنی های انرژی زا بدانید

جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶696 بازدید کننده

چند سالی می شود که نوشابه هایی با نام نوشابه انرژی زا وارد فروشگاه ها شده است. این نوشابه ها در مدت زمان کوتاهی طرفداران بسیاری را در بین دانش آموزان و ورزش کاران پیدا کرده است.

هرآنچه باید درمورد نوشیدنی های انرژی زا بدانید

جوان هایی که امروزه به باشگاه های ورزشی می شوند تا به اصطلاح خودشان، هیکل بسازند، معمولا یکی از این نوشابه‌های انرژی‌زا در دستشان وجود دارد. برخی از آنها هم که بدون نوشیدن هر روزه آنها نمی‌توانند زندگی کنند یا حتی آنان که دوست دارند تمام طول شب و روز را یک سره سرحال و پر انرژی باشند، به شدت به این قوطی ها وابسته‌اند.

بد نیست بدانیم این نوشابه‌ها که به تازگی بسیار پر طرفدار شده‌اند از کجا آمده اند و از چه چیز تشکیل شده‌اند؟

نوشابه ی انرژی ‌زا همانطور که از اسمش پیداست، باید به شما انرژی مضاعف بدهد، اما دقت در اجزای تشکیل دهنده آن حقایق دیگری را هم آشکار می‌کند.

این نوشابه‌ گرچه حاوی انرژی است، اما  به طور خاص از کافئین و شکر تشکیل شده‌ است و در واقع این انرژی به بدترین شکل موجود برای افراد تولید می‌شود.

نوشابه های انرژی‌زا مقدار زیادی کافئین و شکر دارند تا بتوانند به اصطلاح انرژی تولید کنند و برای افرادی ساخته شده اند که می خواهند در سر تا سر روز، بیش از حد انرژی داشته باشند.

مواد تشکیل دهنده این قوطی انرژی زا و اثرات آنها روی بدن از قرار زیر است:

- افدرین: محرکی که روی اعصاب مرکزی بدن تاثیر می‌گذارد که معمولا در داروهای کاهش دهنده ی وزن استفاده می‌شود، اما اثرات مخربی روی کارکرد قلب دارد.

- تورین: آمینو اسید طبیعی که ضربان قلب و کارکرد ماهیچه‌ها را تنظیم می ‌کند که باز هم در مفید بودن آن برای بدن شک بسیاری وجود دارد.

- جینسنگ: برای کاهش استرس و ازدیاد انرژی

- ویتامین گروه ب: گروهی از ویتامین‌ها که می‌توانند شکر موجود در نوشابه را به انرژی تبدیل کرده و سبب ساخت ماهیچه شوند.

- دانه گوآرانا: که از برزیل تهیه شده و محرکی قوی است.

- کراتین: اسید اورگانیکی که برای تولید انرژی ماهیچه‌ها مفید است.

- دانه جینکو: دانه‌ای درختی که برای بهبود حافظه مفید است.

با نگاه به اجزای تشکیل دهنده این نوشابه به نظر می‌رسد که تمامی آنها، موادی طبیعی هستند.

کسانی که نوشیدن آن را حتی یک بار تجربه کرده‌اند، طعم آن را شبیه مزه ی دارو می دانند.

با وجود آن که سازندگان این نوشابه ها مدعی هستند که آنها کاملا بی خطر هستند، اما پزشکان عقیده دیگری دارند. آنها معتقدند آنچه که این انرژی کاذب را در بدن افراد به وجود می‌آورد، تنها به دلیل وجود مقدار بسیار زیادی شکر و کافئین است که برای بدن بسیار ضرر دارد.

از نظر آنها وجود کافئین در این نوشیدنی باعث می‌شود که خواب افراد به شدت به هم بریزد و در واقع آنها بی خوابشوند. وجود فعالیت‌های شیمیایی و اختلال در هورمون ها در مغز نیز که به همین خاطر پدید می‌آیند، سبب بالا رفتن ضربان قلب شده و فعالیت چشم را مختل می‌کنند.

همچنین کبد مقدار بیشتری قند را به جریان خون می‌فرستد تا انرژی بیشتری تولید شود و این اتفاقات ناخوشایند در واقع همان هایی هستند که به انرژی دار شدن شما کمک می‌کنند.

در نهایت باید گفت نوشیدن این نوشابه‌ها برای مقدار بسیار کم بی خطر است، اما مصرف روزانه ی آن با وجود کافئین بسیار در آن، مطمئنا شما را به مشکلات بسیاری دچار خواهد کرد که اعتیاد به آن یکی از آنهاست.

در کنار این مشکلات، مختل شدن کار کلیه باعث می شود مقدار بیشتری آب بدنتان از دست برود که اگر در حال ورزش کردن هم باشید و عرق کنید، به سادگی ممکن است به خاطر این دو علت دچار افت شدید آب در بدنتان شوید.

نوشابه‌های انرژی زا گرچه در کشورهایی همچون آمریکا از پر فروش ترین‌ نوشیدنی ها هستند، اما در کشوری همچون فرانسه که مردم آن مرگ یک جوان 18 ساله را بر اثر مصرف این نوشابه در یک بازی به چشم خود دیده اند، فروش آن تنها با کافئین بسیار کم مجاز اعلام شده است.

دانمارک و نروژ این نوشیدنی را ممنوع اعلام کرده‌اند و کشوری همچون کانادا نیز با برچسبی از هشدار روی قوطی، آن را به فروش می‌رساند.


منبعتبیان
برچسب ها
نوشابه، انرژی زا،نوشابه انرژی زا